Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів зустріч у Варшаві з главою МЗС Польщі Радославом Сікорським. За словами українського міністра, розмова була відвертою та доброю. Київ запропонував Варшаві пакет антикризових кроків.

Зустріч тривала близько години. Спершу міністри поспілкувалися тет-а-тет 15 хвилин, а потім перейшли до розширеного формату за участі делегацій. Обидві сторони прибули одразу після тривалих перельотів — польська делегація з ПАР, українська з Японії. Переговори велися польською мовою.

Результати зустрічі

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск зазначив, що отримує сигнали про готовність української сторони до чесної розмови про минуле без загострення напруженості. Він наголосив, що добрі українсько-польські відносини відповідають інтересам обох країн і потребують доброї волі з боку Києва.

На пресконференції Радослав Сікорський заявив про позитивні сигнали з обох боків. За його словами, дипломатія зараз потребує тиші, щоб емоції вщухли, а держави керувалися справжніми інтересами, а не рейтингами. Він підкреслив, що вступ до ЄС означає приєднання до родини на основі правди та примирення.

Позиція України

В офіційній заяві Андрій Сибіга підтвердив відкритість України до рівноправного та чесного діалогу. Він запропонував пакет антикризових кроків: консультації між МЗС обох країн, зустріч істориків-фахівців, які брали участь у травневому конгресі, та залучення релігійних лідерів.

Сибіга зазначив значний поступ за останні півтора року: розблоковано ексгумації та відновлено роботу конгресу істориків. Україна продовжить видавати дозволи на пошукові та ексгумаційні роботи. Він також підтвердив, що вибір найменування підрозділу не мав антипольського мотиву.

Сторони обговорили ситуацію на передовій та ефективні далекобійні санкції проти Росії. Польська сторона запевнила в подальшій військовій підтримці України. Сибіга подякував за відверту розмову та закликав відкласти емоції, щоб підтримувати діалог.

Зустріч відбулася на тлі політичної кризи, спричиненої рішенням про найменування підрозділу Сил спеціальних операцій іменем Героїв УПА. У відповідь президент Польщі Кароль Навроцький позбавив Володимира Зеленського ордена Білого Орла. Зеленський повернув нагороду. Подібні дії вчинили й інші українські посадовці. Криза загострилася після законопроєкту про національний пантеон, який у Польщі сприйняли як ескалацію. Попри це, Польща заявила про бажання зберігати добрі відносини та співпрацю з Україною.