РИБАЛЬЧЕНКО Олена Павлівна

Олена Павлівна Рибальченко народилась у 1928 році в Павлограді Дніпропетровської області.

Свій рід веде від Литвиненків, кілька поколінь яких проживали у Херсоні. У війну втратила батьків. У чотирнадцять років разом із молодшим братом, якому замінила батьків, почала своє доросле життя. Пережила війну, голод, розруху. Не зважаючи на всі труднощі закінчила Бородинське педучилище в Одеській області. Спочатку працювала вихователькою у дитячому садку, вчителькою у школі. Через безгрошів’я подалася до Харкова, де більше 30 років жила і працювала на станкобудівному заводі. Вийшовши на пенсію у 1984 році переїхала до Херсона, де рідний брат працював радистом в обласному управлінні Внутрішніх Справ. Через деякий час брат помер. Залишившись самотньою, Олена Павлівна почала малювати. Спочатку для себе, а познайомившись із художником Г.П.Петровим і на той час начальником обласного управління культурою В.Чуприною і отримавши від них моральну підтримку і професійні поради, розкрила свій талант на повну силу. В.Г.Чуприна завжди захоплювався талантом художниці і назвав її «наш Гоген». Стиль у якому малює О.П.Рибальченко – наївний реалізм. У такій техніці творили Марія Приймаченко, Катерина Білокур, Поліна Райко, але роботи Рибальченко мають свою особливість – вони сюжетні. Художниця малює пісні, ілюструючи зміст фольклорних пісенних перлин. Мистецтвознавці визнають, що у стилі наївного мистецтва в Україні більше ніхто так не працює. Роботи Рибальченко є унікальними. До неї двічі приїздили співробітники Національного Центру народної культури «Музей ім. Івана Гончара» і відібрали для своїх фондів пів сотні її картин. 112 робіт мисткиня подарувала Херсонському обласному художньому музеї ім.О.Шовкуненка. Сотню картин художниця подарувала Краєзнавчому музею м. Павлоград. Не так давно відбулася її персональна виставка у Львівській галереї «Дзиґа».

Найкраще з колекції нашої землячки не раз експонувалося на Всеукраїнських виставках, які готувало обласне управління культури. Сьогодні творчий доробок художниці налічує понад 1000 робіт на різну тематику.

Звання «Почесний громадянин міста Херсона» присвоєно рішенням міської ради від 28.08.2020 № 2473 за особистий внесок у розвиток української культури і Херсона як мистецького краю.

Меню
X
X