Загальнобудинкові лічильники: що це, чому це важливо і як встановити

Новини
👁 2K

У Херсоні налічується 1727 багатоповерхових будинків, з них – у 1613 будинків відсутні вузли комерційного обліку води (загальнобудинкові лічильники). Лише в 114 будинках такі лічильники встановлені.

Нещодавно мешканці херсонських багатоповерхівок почали отримувати повідомлення від оператора зовнішніх інженерних мереж – МКП «Херсонводоканал» про намір встановлення вузлів комерційного обліку за деякими адресами міста.

У Херсонців виникло багато питань щодо механізму встановлення зазначених приладів та їхньої вартості. Відповів на питання директор МКП «Херсонводоканал» Віктор Скобліков.

Чим саме викликана необхідність встановлення приладів комерційного обліку води (загальнобудинкових лічильників) та приладів розподільчого обліку (індивідуальних квартирних лічильників)?

У 2020 році до Закону України  «Про комерційний облік теплової енергії  та водопостачання» внесені зміни, згідно яких до 1 серпня 2022 року багатоповерхові будинки мають бути обладнані вузлами   комерційного обліку води. Відповідно до статті 4 зазначеного закону, власники (співвласники) приміщень у будівлі, в якій окремі приміщення є самостійними об’єктами нерухомого майна зобов’язані забезпечити оснащення належних їм приміщень вузлам розподільного обліку питної вод.

Чи передбачені штрафні санкції для мешканців у разі невстановлення загальнобудинокових лічильників?

За невстановлені лічильники передбачені штрафні санкції у розмірах від 510 до 4250 грн.

Хто може здійснювати встановлення загальнобудинкових лічильників і чи є у споживачів вибір?

Існує два варіанти взаємодії з мешканцями багатоповерхових будинків. Один із варіантів – мешканці самостійно встановлюють загальнобудинковий лічильник (рішення приймається на загальних зборах). У разі мовчазної згоди, а саме – мешканці не повідомили Херсонводоканал про намір самостійно встановлювати лічильник, – підприємство буде змушене встановлювати лічильник власними силами, але за умови включення витрат на його встановлення до тарифу.

Покрокові дії мешканців будинку, якщо вони прийняли рішення встановлювати загальнобудинкові лічильники самостійно.

1)  Протягом двох місяців від дати отримання повідомлення провести будинкові збори та вирішити яким чином буде облаштовуватись будинок вузлом обліку.

2) Надати відповідь до Водоканалу відповідно до вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

3) Розробити проєкт на встановлення вузла обліку.

4) Погодити проєкт з Водоканалом.

5) Провести монтажні роботи. Вузол комерційного обліку встановлюється в окремому приміщенні, що відповідає вимогам: державним будівельним нормам і правилам, вимогам експлуатації засобу вимірювальної техніки, визначеним у супровідній документації до нього

6) Подати заяву про прийняття на абонентський облік.

Яким чином буде діяти Херсонводоканал, якщо мешканці не виявили бажання встановлювати лічильник самостійно?

У разі якщо протягом двох місяців співвласники (власники) будинку не нададуть згоду на встановлення вузла комерційного обліку або не повідомлять оператора про намір встановити його самостійно, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснить Херсонводоканал.

Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку води включаються до складу тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, крім випадків, якщо такі вузли комерційного обліку були встановлені власником (співвласниками) будівлі.

У разі прийняття мешканцями будинку рішення про встановлення комерційного лічильника Херсонводоканалом, скільки їм це вартуватиме?

Вартість вузла комерційного вузла обліку залежить від багатьох чинників їх складових: розробка проєкту, діаметр вузла комерційного обліку, стан мереж, необхідні матеріали. При цьому, вартість зазначених робіт та матеріалів кожного дня змінюється. У зв’язку із цим, Водоканалом в повідомленні про намір встановлення вузла комерційного зазначається орієнтовна вартість його встановлення. Остаточну вартість встановлення можна визначити тільки після розроблення проєктної документації та виконання монтажних робіт.

Чи залежить вартість встановлення лічильника від кількості квартир у будинку та його поверховість?

Так. Вартість вузла комерційного вузла обліку залежить від кількості споживачів та поверховості будинку. Точну вартість може розрахувати виконавець проєктної документації, а приблизна вартість зазначається в повідомлені оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановлення вузлів комерційного обліку.

Як встановлення загальнобудинкового лічильника Херсонводоканалом відобразиться на тарифі?

У разі встановлення вузла комерційного обліку води Виконавцем послуг – Херсонводоканалом відповідні витрати мають бути включені до складу тарифів на централізоване водопостачання. А саме, джерелом фінансування заходів із встановлення вузлів комерційного обліку води стане інвестиційна програма виконавця комунальної послуги.

Формування тарифів здійснюватиметься у відповідності до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 10.03.2016  № 302.

Наразі витрати на встановлення вузлів комерційного обліку не включено до тарифів, оскільки на даний час не затверджено відповідних змін до вказаного Порядку, тобто питання в стадії врегулювання.

У будь-якому разі, збільшення інвестиційної складової тарифу з урахуванням заходів із  встановлення будинкового лічильника призведе до загального збільшення тарифу. За  підвищеним тарифом будуть змушені сплачувати споживачі, які самостійно не встановили вузли комерційного обліку.

Яким чином наразі нараховується плата  за споживання води, якщо в частини споживачів  встановлені індивідуальні  (квартирні) лічильники, а у частини  – ні?

У разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку питної води, а частина – не оснащена, обсяг комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі питної води розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами. Вода на будинкові потреби не враховується до розподілу, а сплачується окремо.

У кого на балансі перебуватимуть встановлені загальнобудинкові лічильники? Хто відповідальний за їхнє збереження?

Облік залежитиме від того, хто саме встановлював лічильник. Якщо прилад встановив Херсонводоканал, він перебуватиме на балансі зазначеного підприємства.

Незалежно від того у кого на балансі перебуває загальнобудинковий лічильник, відповідальним за його збереження є ОСББ або керуюча компанія.

Вам також може сподобатися

Департамент економіки та інвестицій був учасником онлайн-брифінгу, організованого ТПП та Посольством України в Республіці Туніс
Дітям, позбавленим батьківського піклування, презентували оновлене житло

Новини міста

Головне за місяць

Меню
X
X