Виявлення кризових точок Херсона допоможе правильно використати його потенціал для сталого розвитку

НовиниСоціальна сфера
👁 226

Соціально-економічний стан – один з найважливіших показників розвитку міста, регіону, країни. Тому регулярні дослідження і робота зі статистичними даними різних років – це можливість побачити динаміку розвитку, проблеми, які його уповільнюють, виокремити питання, що потребують максимум уваги та оперативного розв’язання. В Херсонській міській раді активізували цю роботу, залучивши до неї суспільні організації, бізнес та громадськість міста.

Наступним етапом стало виокремлення основних напрямків розвитку міста, під кожний з яких набирається команда експертів до робочих груп. Спільними зусиллями херсонці мають найближчим часом створити нову Стратегію розвитку міста до 2030 року.

Аналіз поточної ситуації соціально-економічної ситуації та її динаміки в Херсоні

Робоча група проєкту вивчала статистику різних років, сформовану державними, громадськими та приватними організаціями. Зокрема, Херсон знаходиться на останньому місці рейтингу дослідження *«Індекс конкурентоспроможності міст України (ІКМ) 2019/2020», яке провела Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) спільно з компанією Info Sapiens, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Ігнорувати ці данні було б помилкою, адже їхня актуальність та об’єктивність підтверджується оприлюдненням на Урядовому порталі.

У дослідженні взяли участь 24 міста, відповідно присвоєно 24 ранги, де 1 – найвищий, а 24 – найнижчий ранг міста, який, на жаль, посідає Херсон.

Дослідження ІКМ складається з 10 компонентів для оцінки різних аспектів конкурентоспроможності міст: започаткування бізнесу; доступ до публічного майна; прозорість та відкритість даних; вартість дотримання законодавства; податки та збори; неформальні платежі та корупція; безпека ведення бізнесу; лідерство міської влади; ресурси для розвитку; підтримка інновацій.

Херсон продемонстрував найнижчі у цьому дослідженні результати в рамках трьох компонентів: прозорість та відкритість даних; податки та збори; неформальні платежі та корупція. Для порівняння: лідером рейтингу ІКМ став Хмельницький з загальним результатом – індексом у 72,96, цей показник більше ніж удвічі перевищує показник Херсона з індексом у 31,62!

* Повна версія дослідження ІКМ:
http://www.ier.com.ua/files/Projects/2020/MCI/reports1/MCI_2019-2020_Part%201_UKR.pdf

Рейтинг комфортності

Крім того, журнал «Фокус» опублікував щорічний *рейтинг комфортності українських міст 2020. В дослідженні враховували: економічний стан і легкість пошуку роботи; транспортну інфраструктуру; тривалість життя; мобільність населення; екологію; безпеку проживання (рівень злочинності згідно зі статистикою МВС). На жаль, Херсон і в цьому рейтингу посів останнє місце (20).

За словами Олексія Газубея, головного редактора журналу «Фокус», у 2020 році для багатьох українців суттєво змінилися поняття про комфорт і безпеку. Сьогодні важливішими стали розвинена медична інфраструктура, а не кількість банкоматів, що було враховано в рейтингу. Країна вступає на новий рівень оцінки добробуту, коли фінанси стають не єдиним критерієм комфорту.

* Повна версія рейтингу «Фокус»:
https://focus.ua/rating/kak_tebia_ne_liubit_khmelnitskii_moi

Доступність якісних медичних послуг

З огляду на тенденції, важливим було й поглиблене дослідження стану медичної системи та здоров’я населення Херсону, оприлюдненого у червні 2021 року на Міжнародному інвестиційному Форумі «Південна стратегія розвитку» Борисом Тодуровим, доктором медичних наук, професором, директором Інституту серця МОЗ України.

За його даними, на Херсонщині смертність у 2,5 раза перевищує народжуваність.

– Це демографічна катастрофа, адже з такою динамікою вже за 25 років нікого буде лікувати та ні для кого будувати й інвестувати, – наголосив Борис Тодуров.

Крім того, освітня потреба в галузі медицини величезна: кількість лікарів на 10 000 населення Херсону з минулого року знизилася з 28 до 26. Загалом досі експлуатується кадровий потенціал та медичні будівлі часів СРСР.

Величезною проблемою Херсона та регіону є віддаленість території від провідних медичних закладів. Вже постає сумнів, чи можна вважати обласним центром чи взагалі містом населений пункт, в якому для того, щоб отримати медичну допомогу з найважливіших напрямків – кардіологія, онкологія та інші, потрібно їхати через пів країни до Києва?

Одночасно область та місто несуть високі витрати на утримання розрізнених малих лікарень регіону. Фінансові витрати на них величезні, але неефективні.

Не варто панікувати, робимо висновки!

Данні цих досліджень публікуються та вивчаються не для того, щоб лякати людей та сіяти негативні настрої. Проте потрібно дивитися на реальний стан речей, щоб зрозуміти, в яку сторону рухатися, які рішення й кроки слід приймати негайно. В тому стані, в якому сьогодні опинився Херсон важливо не будувати рожеві замки та створювати візії «міста майбутнього», а стабілізувати ситуацію та ефективно працювати з тими реаліями, в яких ми опинилися.

Наприклад, дослідження «Індекс конкурентоспроможності міст України (ІКМ) 2019/2020» підсвітило ті моменти, на які нам потрібно звернути особливу увагу, щоб підвищити рівень інвестиційної привабливості. Інвестиції та загалом здорова атмосфера для ведення бізнесу дозволять значно розвинути соціально-економічну ситуацію Херсона, відродити промисловість та інфраструктуру вже за новими, сучасними стандартами.

Маєте ідеї, як зробити місто кращим, зручнішим та успішнішим?

Це тільки частина статистичних даних, рейтингів та досліджень, на основі яких будується Стратегія розвитку міста. Додається і бачення ситуації галузевими спілками, підприємствами, організаціями тощо. Представники громадськості входять до складу робочої групи з формування Стратегії. Що важливо, наразі до неї можуть долучитися всі небайдужі херсонці, які мають ідеї, власне бачення і готові працювати над розвитком міста.

– Час висловити свої думки та допомогти Херсону обрати вірний напрямок! Запрошуємо всіх небайдужих херсонців долучитися до робочої групи з розробки Стратегії розвитку громади до 2030 року. Те, що ми разом закладемо в цей документ сьогодні, буде впроваджуватися протягом 10 наступних років, – наголошує Ірина Ніколаєва, директор Департаменту економіки та інвестицій Херсонської міської ради.

Відзначимо, Стратегія скерована на покращення умов життя мешканців міста, гостей, туристів, на реалізацію суспільно важливих проєктів, залучення інвесторів через поліпшення бізнес та інвестиційного клімату, підвищення якості міського середовища та системи надання послуг.

Подати заявку на участь в робочій групі можна до 6 липня, заповнивши гугл-форму: https://cutt.ly/imdAvVl

Вам також може сподобатися

Минулого тижня викосили траву на 10-ти гектарах зелених зон міста
До уваги ЗМІ!

Новини міста

Головне за місяць

Меню
X
X