У День усиновлення розповідаємо все про можливість усиновлення під час війни

Новини
👁 318

Відповідно до Указу Президента України Володимира Зеленського від      28 липня 2023 року №455/2023 внесено зміни до раніше виданого Указу Президента України від 27 листопада 2008 року № 1088/2008 «Про День усиновлення», який  відзначають 17 вересня (раніше – 30 вересня).  

Цього дня ще вшановують Віру, Надію, Любов та їхню матір  Софію. За старим (юліанським) календарем, за яким до останнього часу жили українські віряни, день пам’яті мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії щороку відзначали 30 вересня. З 1 вересня 2023 року ПЦУ перейшла на новий (григоріанський) календар. За ним день Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії тепер відзначатимуть 17 вересня.

Війна змінила наше життя, але не відмінила його. Люди продовжують закохуватись, укладають шлюби, чекають на дітей. Однак долі складаються по-різному. Багато українців, не дочекавшись рідного дитятка, замислюються про усиновлення.

Усиновлення є пріоритетною формою сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що надає людям можливість створення повної сім’ї та задоволення почуття батьківської любові та турботи, а дітям – можливість мати повноцінну родину.

Упродовж першого місяця після початку повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну усиновлення було призупинене (коректніше сказати, його було неможливо здійснювати). Це стосувалось як процесів, розпочатих до повномасштабнВсеої війни, так і нових заяв на усиновлення. Така пауза не була пов’язана зі змінами в законодавстві, а скоріше викликана об’єктивними реаліями.

Перші від початку повномасштабної війни зміни до процедури усиновлення були внесені 24 травня 2022 року. Відповідно до них встановлений перелік документів та порядок, як забрати усиновлену дитину,  якщо вона тимчасово переміщена (евакуйована) за межі країни під час введення на території України надзвичайного або воєнного стану. Подальші процедурні зміни були внесені уже за кілька днів – 31 травня 2022 року. Зокрема, ними передбачена цифровізація процесів усиновлення та створення єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сімей потенційних усиновлювачів. Відповідна інформація міститься у Єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти».

Провідний експерт з питань дитинства, членкиня Координаційного штабу з питань захисту прав дітей під час війни Людмила Волинець зазначає, що в рекомендаціях міжнародних організацій, зокрема структур ООН, які займаються питаннями дітей, наполегливо йдеться про те, що під час війни усиновлення не варто здійснювати. Однак… це тільки рекомендації. Україна  дійшла висновку, що усиновлення треба відновити.

На первинному обліку служб у справах дітей районних у місті Херсоні рад на сьогодні перебувають 479 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (станом на 01.01.2022 перебували 524 дитини), з яких 107 дітей перебувають на обліку таких, які можуть бути усиновлені.

На обліку кандидатів в усиновлювачі служб у справах дітей районних у місті Херсоні рад 4 особи та 4 подружжя.

За період з 24.02.2022 по 12.09.2023 до служб у справах дітей Херсонської міської територіальної громади не зверталися громадяни України, які бажають усиновити дитину та усиновлення не відбувалося.

За яких обставин можливо розпочати процедуру усиновлення?

Усиновлення можливе, якщо:

·       дитина має статус сироти,

·       вона позбавлена батьківського піклування,

·       її батьки дали нотаріальну згоду на усиновлення.

При цьому дитина має перебувати на обліку з усиновлення, який ведуть служби у справах дітей і Національна соціальна сервісна служба.

Цей процес може бути ускладнений, якщо доля батьків дитини невідома через війну. Водночас іноземні громадяни не мають права на усиновлення чи опіку українських дітей з початку повномасштабного вторгнення.

Проте не існує спрощеної або пришвидшеної процедури усиновлення дітей під час війни. Усиновлення здійснюється на загальних підставах з урахуванням норм чинного національного законодавства.

Усиновлення дитини за якоюсь спрощеною чи пришвидшеною процедурою, особливо в умовах воєнного стану, може лише порушити найвищі інтереси дітей, тому саме зараз вкрай важливо ретельно перевіряти кандидатів в усиновлювачі та статус дитини, яку бажають усиновити.

В умовах воєнного стану усиновлення дітей, які перебувають на території України, можливе лише у тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють державні органи влади України.

Діти, які залишились сиротами внаслідок воєнного конфлікту та ще не перебувають на обліку з усиновлення, не можуть бути усиновленими.

Кандидат в усиновлювачі має право знайомитися з будь-якою дитиною, яка підлягає усиновленню, і він зобов’язаний їхати туди, де перебуває дитина.    Крім того суд бере заяву на усиновлення також за місцем перебування дитини.

А от заяву на кандидата в усиновлювачі можна подавати за місцем свого проживання.

Хто дійсно хоче усиновити дитину, той знає і з чого починати, і саму процедуру. В інтернеті є багато матеріалів, які називаються “Кроки до усиновлення”.

Людина приходить до служби у справах дітей за місцем свого проживання і подає заяву, що вона хоче стати кандидатом в усиновлювачі. Ій одразу ж розкажуть про весь порядок дій і дадуть будь-яку консультацію.

Що робить служба у справах дітей?

Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та всіх документів перевіряє їх на відповідність вимогам законодавства,  проводить бесіду із заявниками,  складає акт обстеження житлово-побутових умов заявників, розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний висновок. У разі надання позитивного висновку ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі.

Після знайомства та встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей із заявою про бажання усиновити дитину. Служба у справах дітей готує висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. Висновок подається до суду разом з іншими документами.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

З метою отримання інформації щодо порядку усиновлення дитини необхідно звернутися із заявою про усиновлення дитини до служб у справах дітей районних у місті Херсоні рад.

Отримавши висновок служби у справах дітей, потрібно обов’язково звернутися із заявою до місцевого загального суду за місцем проживання дитини.

Відділи ДРАЦС беруть участь у процесі та надають копії актових записів, до яких згодом плануються вноситись зміни. Після рішення суду виконують його та відповідно до нього змінюють дані щодо батьків (усиновлювачів) в актовому записі про народження дитини.

Інше питання – де знайти свою дитину? І скільки треба зустрічей, щоб людина відчула, що це – її дитина? Познайомитись із дитиною можна у закладах з дітьми, які підлягають усиновленню. Є сайт про таких дітей.

Кандидат в усиновлювачі має право звернутися до обласної служби у справах дітей або у Національну соціальну сервісну службу і побачити всіх дітей, які підлягають усиновленню. Там проведуть співбесіду і порадять, куди краще під’їхати, щоб встановити контакт з дитиною.

Якщо не всиновити, то як допомогти дитині?

В Україні спростили процедуру опіки для рідних і найближчих з кола сім’ї дитини. Також ви можете надати дитині тимчасовий прихисток. Тимчасовий прихисток – це коли родина свідомо погоджується взяти до себе на тимчасове утримання дитину, яка залишилась без батьківського піклування. Тимчасово можуть бути влаштовані діти:

·       які не мають статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, тобто в них є батьки, але наразі вони не мають змоги займатися їхнім виховання;

·       знайдені під час військових дій на території України, якщо інформація про наявність їхніх батьків відсутня.

Вікторія Зубенко, начальниця служби у справах дітей Херсонської міської ради

Вам також може сподобатися

Де у Херсоні прибирали на вихідних
Херсонський водоканал відремонтував водопровід у центрі міста

Новини міста

Головне за місяць

Меню
X
X