15 квітня 2021 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому проєкт закону №4535 – про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку інституту старост. В ужиток на території Херсонської міської територіальної громади вже входять нові слова і визначення: староста округу, старостинський округ, старостат. Чи правильно їх вживають і чи є в Україні старостати? Пояснює перший заступник директора департаменту правової політики і якості Тетяна Жакун.
– У чинному українському законодавстві поняття «старостати» наразі не визначене. Логічно було б припустити, що старостат – це «робочий орган, що сприяє виконанню старостою його повноважень» можливо це може бути створений радою виконавчий орган, повноваження якого поширюються на певну територію округу, на якому здійснює повноваження староста, що координує діяльність даного «старостату». Наразі на законодавчому рівні у нас чітко визначене поняття «староста». Міською радою рішенням від 26.02.2021 № 79 затверджене Положення про діяльність старости, яким визначено обсяг повноважень старости та питань, що віднесені до його відання. Положення даного акту відповідають змісту статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Щодо застосування поняття «старостинський округ», вважаю за доцільне звернути увагу на наступному: по-перше, визначення зазначеного поняття наведено у статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так «старостинський округ» це частина території об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”.
Об’єднання (створення) Херсонської міської територіальної громади не відбувалось в порядку, визначеному цим законом, а здійснено відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 726-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Херсонської області». Отже, використання терміну «старостинський округ» до територій округів, на яких здійснюють своє представництво (виконують усі повноваження надані законом на положення) старости, особи яких затверджені міською радою наразі є недоречним.
Законопроєктом №4535, планується внесення змін до статті 26 (виключна компетенція сільських, селищних, міських рад) Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» частину першу доповнити пунктом 61 такого змісту: “утворення старостинських округів, затвердження Положення про старосту, затвердження на посаду та звільнення з посади старости відповідно до закону”. Що дасть змогу, із набуттям чинності даного законопроєкту, Херсонській міській раді створити на території Херсонської міської територіальної громади саме старостинські округи.
Також, на чому варто акцентувати увагу, розглядаючи питання старост та їхніх повноважень, це те, що зазначеним законопроєктом заплановано також врегулювання процедури затвердження старости із безпосереднім залученням громади, врахуванням її думки «…за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу…».
Староста – це офіційний «комунікатор» між органами місцевого самоврядування та мешканцями округу, старостою якого він є. Представляє інтереси жителів округу, відстежує проблемні питання у соціально-побутовій сфері та шукає можливості їх вирішення.
Повноваження старост планується розширити, зокрема “… надання адміністративних послуг та/або виконання окремих завдань адміністратора, пов’язаних з наданням адміністративних послуг, отриманням заяв та документів, видачею результатів надання адміністративних послуг, може здійснюватися старостою” що значно полегшить взаємодію і старости з мешканцями округу, і самим мешканцям спростить процедуру отримання необхідної послуги та беззаперечно зменшить соціальну напругу з цього питання.
Чекаємо! А тим часом, якщо старостам потрібна допомога у вигляді юридичної консультації, Тетяна Жакун каже: ніколи нікому не відмовляємо у допомозі. При виникненні запитань стосовно роботи старости, виконавчих органів, посадових осіб доцільно звертатися до департаменту правової політики і якості для того, щоб ваша діяльність відповідала чинному законодавству.