З початком російського збройного вторгнення волонтерство в Україні набрало неабиякого розмаху. Водночас активізувалися і шахраї, які збагачуються на довірливих громадянах.
Дописів про допомогу в мережі, особливо на потреби ЗСУ, зараз чимало. Це і масштабні волонтерські організації, і конкретні люди. Утім, всі вони можуть виявитися недоброчесними.
Про те як діють волонтери-аферисти та як не потрапити на «гачок» розповідає волонтер Яна Гризоглазова.
Насамперед варто звернути увагу на «червоні прапорці». Наприклад, прочитати наскільки «жалісливо» написаний допис про допомогу. Досвід показує, чим більше «сліз», тим більша ймовірність того, що за благодійністю ховаються псевдоволонтери, – розповідає Яна.
Також в мережі можна перевірити репутацію організації, в яку ви маєте намір задонатити. Для цього існує безкоштовний сервіс ScamAdviser. Алгоритм сайту співставляє десятки незалежних джерел даних про вебсайт і таким чином допомагає визначити шахрайські сайти.
Окрім цього, організація повинна мати відповідний наказ на свою діяльність, список особового складу, документи, де вказується, що їм потрібно тощо. Тобто вся документальна база в наявності, відповідно вони надають і певну звітність за виконану роботу, – зазначає волонтер.
Волонтери в соцмережах
Попри це, не лише волонтерські організації можуть обманювати довірливу аудиторію. Часто такі випадки трапляються і серед поодиноких волонтерів, які самостійно збирають, наприклад, для родича чи знайомого, який перебуває в ЗСУ.
В такому випадку варто:
- зробити пошук світлин через Google-картинки;
- зробити пошук написаного тексту в Google чи Facebook;
- звірити номери рахунків. Якщо ви бачили такі ж в інших постах в соцмережах — варто задуматись;
- перевірити, на яких підставах (а саме документах) діє цей волонтер, що, власне, розмістив пост.
Також варто глянути, чи є у вас з волонтером спільні знайомі, яких ви могли б запитати про його діяльність. Важливо дізнатися, чи це перший збір волонтера. Якщо були й інші, то необхідно перевірити, чи надав волонтер усю інформацію про попередні витрати. А ще можна прочитати коментарі – шахраї зазвичай під такими постами видаляють їх.
Окрім цього, волонтери часто вказують для кого вони цю допомогу збирають – тоді варто перейти на сторінку того, кому необхідні ці кошти та переконатися, чи справді людина перебуває в ЗСУ.
Волонтери, яких найважче впіймати
Наступна категорія аферистів – ті, які піаряться за чужий рахунок або максимально завищують ціну, а зайві кошти використовують далеко не за призначенням.
Коли йдеться про конкретну річ на яку збирають гроші волонтери, то важливо перед тим глянути середню вартість такого товару. Якщо у волонтерів ціна перевищує 30%, то швидше за все, гроші підуть не за призначенням.
Підсумую, що варто також звертати увагу на окремі «фрази», які видають аферистів ще зі старту. До прикладу, коли люди терміново просять кошти: «Якщо не зберемо сьогодні, то хлопці не проживуть до завтра». Або ж коли волонтери постійно скаржаться на владу або інших волонтерів. Та розповідають про те, що якщо не вони, то більше ніхто не допоможе.
Закликаємо вас бути пильними та уважними!