«Правду про теплопостачання» дізнавалися сьогодні у Херсоні під час освітнього престуру в рамках проєкту #ProТепло

НовиниСоціальна сфера
👁 1K

Херсонська теплоцентраль до опалювального сезону 2021-2022 готова на сто відсотків, – повідомили на ТЕЦ  під час спілкування з журналістами у середу, 6 жовтня:

«Ми відремонтували обладнання станції, провели перевірки систем захисту котлів, котли опресовані й готові до запуску. ТЕЦ може почати роботу хоч зараз».

ТЕЦ до подачі опалення готова, тепло у будинки піде, а ось як його зберегти й зробити дешевшим – розповідали фахівці під час програми «Правда про теплопостачання» в рамках освітнього проєкту #ProТепло”. Технічний директор ТОВ “Нафтогаз Тепло”,  експерт з питань комбінованого виробництва електричної та теплової енергії Федір Шевченко розповів, що мешканці багатоповерхівок можуть впливати на розмір оплати за тепло, якщо будуть його економити. Для цього потрібно будинок термомодернізувати, простіше кажучи, утеплити. У цьому питанні теж є певний алгоритм дій, тому що займатися термомодернізацією потрібно правильно, аби не нашкодити конструкції будинку і здоров’ю людей:

«З цією метою проводиться енергоаудит. За допомогою спеціального обладнання – тепловізорів, фахівці визначать слабкі місця будинку. Утепленням потрібно займатися саме так – не поквартирно, а повністю утеплювати всю конструкцію будинку. Почати із заміни вікон. Наступне – встановлення індивідуального теплового пункту із погодозалежним датчиком, який визначає температуру тепла, що подається до будинку. Відтак не доведеться, наприклад, верхнім поверхам відчиняти вікна, а нижнім просити піддати жару. Крім того, будинки мають готуватися до опалювального сезону, наводили лад у мережах, перевіряти роботу механізмів, робити гідравлічні випробування, щоб під час опалювального сезону не було нарікань на роботу теплопостачального підприємства. Будинки повинні мати акти готовності до опалювального сезону і звісно що вчасно отримати тепло», – пояснює Шевченко.

Щоб знизити споживання енергії потрібно забезпечити повний її облік, адже розуміючи, скільки й за що людина платить, вона починає заощаджувати й споживати енергії в декілька разів менше, кажуть енергоаудитори. Менше – не означає гірше: потрібно ознайомлюватися й долучатися до проєктів енергозбереження спочатку через інформацію, потім через розуміння дії механізмів, і нарешті, впровадженні їх у будинку.  

Одна з практичних складових проєкту #ProTeпло – престур до Херсонської ТЕЦ, де учасники мали змогу подивитися, як працює теплоцентраль і поспілкуватися з її керівником Олександром Рововим.

Євген Магльований, член комісії НКРЕКП 2018-2019 років, розповів, що відповідно до рішення Уряду України, Херсонська ТЕЦ буде передана НАК «Нафтогазу». За рішенням Уряду до компанії відійдуть також Дніпровська, Миколаївська, Одеська, Сєвєродонецька ТЕЦ і Криворізька теплоцентраль. Зараз відбувається процес передачі активів, який має завершитися у першому кварталі 2022 року.

Про що дізналися на ТЕЦ:

  • Херсонська ТЕЦ обслуговує близько 50% житлового фонду Херсона, що отримують теплоносій централізовано.
  • У Херсоні 270 км теплотрас.
  • З моменту запуску тепла до моменту отримання його споживачами проходить від 2 днів до 2 тижнів. За цей час налагоджується робота з теплопостачання, яка містить у собі усунення недоліків на деяких ділянках мереж.
  • ТЕЦ регулює температурний режим в залежності від погоди. Відкореговане тепло потрапляє в оселі не одразу, потрібен час, щоб пройти мережами.
  • На Херсонській ТЕЦ працює близько 500 людей.
  • Мешканці Херсона заборгували ТЕЦ 200 млн грн.
  • Держава заборгувала ТЕЦ 284 млн грн різниці тарифів, 92 млн грн гарантованому покупцю, 44 млн грн ДП «Енергоринок», понад 50 млн грн різниці в ціні на газ.
  • Херсонська ТЕЦ заборгувала НАК «Нафтогазу» близько 900 млн грн.

Стосовно тарифів на тепло, Федір Шевченко повідомив, що ціна для населення має залишитися на рівні минулого року, все інше компенсуватиметься різницею в тарифі, переговори з Мінрегіону ще ведуться. Євген Магльований зазначає, що у питанні тарифоутворення розрахунок економічно обґрунтованих витрат підприємства передають до органів місцевого самоврядування, далі формується кінцевий тариф. Однак, зараз діє меморандум між місцевим самоврядуванням і органами центральної влади, підписаний 30 вересня. Відповідно до нього, кінцеві тарифи для населення підвищуватися не будуть.

Нагадаємо: Меморандумом передбачено зафіксовану ціну природного газу, що використовується виробниками теплової енергії для населення, у тому числі ОСББ/ЖБК, релігійних організацій, в розмірі 7 420 гривень за тис. куб.м (з ПДВ), для бюджетних установ та організацій – 13659,63 гривні за 1000 куб.м (без ПДВ). Зазначені ціни та визначені обсяги газу будуть діяти включно до 31 травня 2022 року.

 Громадам, в яких індекс податкоспроможності менше або дорівнює 0,9, починаючи з четвертого кварталу 2021 року, буде надаватися державна підтримка бюджетів територіальних громад, зокрема за рахунок субвенції на допомогу, що дозволить покрити не менше 80% дефіциту коштів місцевих бюджетів на підтримку підприємств теплопостачання.

Спростили умови й скасували авансові платежі для теплопостачальних компаній в договорах з НАК «Нафтогаз України», що зменшить витрати на виробництво послуг та дозволить стримувати тарифи на тепло і гарячу воду.

У Державному бюджеті України на 2022 рік погоджено збільшити частку ПДФО, що спрямовується до місцевих бюджетів територіальних громад (крім бюджету міста Києва) на 4 %, але не менше 11 млрд грн додатково. Окремо передбачено забезпечення у державному бюджеті протягом 2021/2022 років достатнього фінансового ресурсу для виплати малозабезпеченим верствам населення житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.

Заступника Херсонського міського голови Володимира Пепеля турбує бюджетна сфера, адже різниця тарифів покладена на плечі міського бюджету – Уряд обіцяє дотувати опалювальний сезон до літа 2022 року, стосовно ж дотацій опалювального періоду цього року достеменно нічого не відомо.

«З центральною владою ведеться діалог стосовно відшкодування різниці в тарифах. Якщо відбуватимуться якісь зміни, то будуть передбачені дотації для органів місцевого самоврядування», – висловлює сподівання Євген Магльований.

Матеріал підготувала Елона Стефанова

Вам також може сподобатися

Чому сьогодні відслідкувати маршрутки за GPS трекерами було неможливо
Наталія Чорненька провела засідання комісії з питань захисту прав дитини

Новини міста

Головне за місяць

Меню
X
X