“Лагідний убивця”: херсонцям про вірусні гепатити

Новини
👁 511

Гепатити не чекаютьСаме таке гасло у цьогорічного Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами, яке щороку відзначається 28 липня у всьому світі.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щотридцять секунд у світі від захворювання, що пов’язане із вірусними гепатитами, помирає одна людина.

Що це за хвороба та як їй можна протистояти? Про це розповідає лікарка-інфекціоністка, медичний директор з амбулаторно-клінічної роботи КНП  «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є. Карабєлєша», експертка з інфекційних хвороб управління охорони здоров’я Херсонської міської ради Ольга Демидюк.

Гепатит у перекладі з латини – це запалення печінки. Воно буває різним за природою: алергічним, токсичним, аутоімунним, реактивним, коли поруч є запалення інших органів. У тому числі викликаним вірусами.

Головна загроза вірусних гепатитів – на початкових стадіях усі вони протікають майже безсимптомно.

Серед найбільш поширених видів гепатитів – А, В, С, D, E, F. Їх можна поділити на дві категорії. Перша – які передаються фекально-оральним способом. Тобто вірус може потрапити від хворої людини до здорової через воду, їжу, через предмети, брудні руки. До таких належать гепатити А  («хвороба Боткіна») та Е.

– У минулому гепатитом А хворіла кожна людина віком до 20  років. Перебіг хвороби був легким, вона не переходила у хронічну стадію та майже не було летальних випадків. У всіх осіб, старших 45 років, якщо взяти кров на дослідження, то можна було б виявити антитіла, які свідчать – колись вони перехворіли на гепатит А. Бо у 2/3 від загальної кількості перехворівших, гепатит А проходив у безсимптомній формі. пояснює лікар.

Останні 10 років захворюваність на гепатит А значно знизилась. Така тенденція спостерігається як у Херсоні, та і по області, і в Україні вцілому. За 6 місяців 2021 року у Херсоні не зареєстровано жодного хворого на гепатит А.

– Точна причина цього невідома. Але на мою думку, це пов’язано з більш якісною дезінфекцією води, підвищенням санітарної культури населення. Бо раніше для гепатиту А була притаманна п’яти або семирічна динаміка. Вірус вражав певну кількість молодого населення, у нього не було шансів розповсюдитись далі, бо більш старші люди вже перехворіли та мали імунітет. – пояснює Ольга Іванівна.

Схожа картина спостерігається і у гепатиту Е, він у нас майже не фіксується, і більш розповсюджений у Середній Азії. Він особливо небезпечний для вагітних жінок.

До речі, від гепатиту А існує вакцина. Вона не входить до календарного плану щеплень. Проте її можна зробити самостійно.

Друга категорія гепатитів – що передаються через кров. Тобто під час переливання, при проведенні медичних маніпуляцій, певних косметологічних, стоматологічних процедур, якщо інструменти не пройшли належної обробки. від матері до дитини через плаценту або під час пологів, під час незахищеного статевого акту. Це гепатити В, С та D.

За статистикою, більше 400 мільйонів людей на планеті заражені гепатитом С. Щорічно 1,5 мільйони людей в світі помирали від цієї хвороби. А правильніше сказати, від її наслідків – церозів і раку печінки.

Останнім часом спостерігалась стійка тенденція до зменшення хворих гепатитом В. Це пов’язано з тим, що більшість країн забезпечені вакциною від цього виду хвороби. Наразі в Україні така вакцинація включена у календар обов’язкових щеплень.

Від цього різновиду гепатиту існує лікування. Проте воно тривале та досить дороговартісне.

Вірусний гепатит С називають «лагідним вбивцею». Бо для нього, як і для гепатиту В, характерним є повна відсутність симптомів ледь не до серйозної стадії захворювання.

– В Україні до пакету надання первинної медичної допомоги (яка надається сімейними лікарями, лікарями-терапевтами, педіатрами), з якими пацієнти уклали декларації, входить безкоштовне обстеження на вірусні гепатити В та С. Ініціатором такого обстеження може бути як лікар, так і сам пацієнт. Подібне обстеження може проводитись різними методами, у тому числі швидкими тестами. – каже лікар.

Наразі в Україні діє програма, у рамках якої препарати для лікування хворих на гепатит С надаються безкоштовно. Лікування триває 3 місяці, у 98% випадків людина позбавляється цього вірусу назавжди.

Якщо казати за статистику, то за припущенням вчених до 3% населення може бути інфікованим.

Для захисту від гепатитів важливо дотримуватися такої ж профілактики, як і при інших вірусних захворюваннях: мити руки, вживати в їжу вимиті та/або термічно оброблені продукти, мати індивідуальні засоби особистої гігієни, використовувати бар’єрну контрацепцію тощо. 

Або ж вакцинуватися. До Національного календаря щеплень входить лише вакцинація від вірусного гепатиту В. Це захищає людину і від вірусного гепатиту D, оскільки він розвивається тільки у пацієнтів із вірусним гепатитом В. Вакцини проти гепатиту С не існує через мінливість вірусу.

Вам також може сподобатися

У Херсоні можливі перебої у роботі вуличного освітлення!
Запрошуємо всю команду громади стати цифровою!

Новини міста

Головне за місяць

Меню
X
X