Пандемія Сovid-19 може спричинити хвилю психоневрологічних розладів

Новини
👁 63

Сovid-19 – це хвороба не лише фізичного, але й ментального та психологічного здоров’я. Зв’язок між Covid-19 та порушеннями психіки описані у ряді досліджень. Про це розповідає лікар-психотерапевт поліклініки № 2 КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім.Є.Є.Карабелеша» Людмила Арбузова.

За її словами, упродовж 6 місяців кожен третій перехворілий відчуває симптоми психічного розладу. Пандемія може спричинити хвилю психоневрологічних розладів. Серед пацієнтів, які звернулися до психотерапевта у поліклініці №2 переважали тривожні, депресивні та виражені астенічні розлади.

Дослідниками були виявлені 14 різних порушень, серед яких найчастіше – депресія, тривога, перепади настрою, хронічна втома, затуманення свідомості, порушення сну, когнітивні розлади у т.ч. концентрації уваги, пам’яті та швидкості розумових процесів. Восени минулого року психічні розлади були виявлені у 20 відсотків перехворілих. Згідно з новими даними (весна цього року) до розладів схильні 34 проценти перехворілих (результати опубліковані у науковому виданні Lancet). Синдром вираженої слабкості буває більш ніж у половини випадків. Частіше розлади зустрічаються у жінок середнього віку, близько 50. Через психоневрологічні розлади 18 відсотків людей пішли з роботи.19 – змінили роботу (2 дослідження у Великобританії).

Виявлена проблема потребує подальшого вивчення та вжиття заходів.Covid-19 більше не можна вважати виключно респіраторною інфекцією. Ймовірність того, що SARS-Cov-2 є нейротропним вірусом підкреслює необхідність оцінки його потенційного короткотривалого та довготривалого впливу на нервову систему. У грудні 2020 року запропонований термін – довготривалий Covid-19 (12 тижнів та більше). При довготривалому Covid-19 акцент на мультидисциплінарній реабілітації з використанням фізіотерапії, трудотерапії, психокорекції, психотерапії, психофармакотерапії. При Міністерстві охорони здоров’я України створена мультидисциплінарна група, до якої увійшли імунологи, кардіологи, пульмонологи, неврологи, психіатри для розробки програми реабілітації.

Сама по собі ситуація з пандемією перетворилась на хроніострес, у зв’язку з чим адаптаційні механізми людини знаходяться у постійному напруженні.
При постковідному синдромі доцільний психосоматичний підхід до курації пацієнта. Основний лікар – лікар первинної ланки. Він знає пацієнта, його родину. Частіше за всього, він буде ставити цей діагноз, організовувати мультидисциплінарну команду, надавати разом з родиною психологічну допомогу.

Вона підкреслює, що пандемія Covid-19 виявилася своєрідним стрес-тестом для охорони здоров’я у світі та в країні. Це виклик для кожного, але для медиків особливо.

Вам також може сподобатися

Де Херсонський Водоканал ремонтує мережі
Херсонський Водоканал усуває порив магістралі на вул. Вазова

Новини міста

Головне за місяць

Меню
X
X