На позачерговому засіданні Державної комісії з питань ТЕБ та НС прийнято рішення встановити на Херсонщині “жовтий” рівень епіднебезпеки. Рішення пов’язане зі стабілізацією епідеміологічної ситуації в області: зменшилась кількість нових випадків захворювання на COVID-19 та завантаженість ліжкомісць у лікарнях. Водночас буде посилено роботу COVID-патрулів, які контролюватимуть дотримання карантинних обмежень. Вони штрафуватимуть порушників, які відвідують громадські місця без захисної маски або не дотримуються соціальної дистанції.Нові карантинні обмеження почнуть діяти з 00:00 годин 7 грудня.
У межах “жовтого” рівня з 6 грудня заборонені:
- робота закладів освіти, в яких вакциновано принаймні однією дозою менш як 100% співробітників;
- проведення масових заходів, за виключенням атестації здобувачів освіти;
- робота кінотеатрів, театрів та інших закладів культури;
- робота закладів громадського харчування, окрім замовлень на виніс та доставки;
- робота спортзалів, басейнів;
- діяльність закладів із розміщення, окрім готелів, санаторних і соціальних закладів;
- міжобласні та міжнародні перевезення.
Ці обмеження не діятимуть, якщо всі працівники та відвідувачі матимуть один із документів:
- “жовтий” COVID-сертифікат або паперову довідку 063-О (чинні 30 днів);
- “зелений” COVID-сертифікат (чинний 365 днів);
- Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (чинне 365 днів);
- іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (чинний 365 днів);
- негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигена (чинний 72 години).
- сертифікат про одужання від COVID-19 (чинний 105 днів із дати встановлення діагнозу).
У висновку, для роботи та відвідування закладів на “жовтому” рівні достатньо отримати одне щеплення та мати “жовтий” внутрішній COVID-сертифікат або тимчасову довідку 063-О, видану сімейним лікарем або лікарем, який проводив щеплення.
Стосовно пасажирських перевезень, у “жовтій” і “зеленій” зонах заборонили перевезення пасажирів у міському та внутрішньообласному громадському транспорті у кількості більшій, ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50% місць для стояння.
Зауважимо, що для будь-яких рівнів епіднебезпеки заборонені:
- робота закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50% здобувачів освіти та співробітників;
- перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу
- самовільно залишати місце самоізоляції чи обсервації.
Ці правила не скасовуються навіть за наявності COVID-документів.
Якщо освітянин має протипокази до проведення щеплення або нещодавно перехворів на COVID-19, то повинен надати відповідний медичний висновок або сертифікат про одужання.
Правила самоізоляції.
Усі, хто перебував на території Російської Федерації понад семи днів протягом останніх двох тижнів, повинні піти на 14-денну самоізоляцію. Вона розпочинається з моменту перетину державного кордону та не може бути припинена навіть за наявності негативного результату тестування на COVID-19.
Крім того, відповідно до рішення уряду від 2 грудня, українці, які повернулись із країн південної Африки, де виявили штам “Омікрон”, також повинні відбувати самоізоляцію. Йдеться про Південно-Африканську Республіку, Ботсвану, Зімбабве, Намібію, Лесото, Есватіні, Мозамбік і Малаві.
Перевірка COVID-сертифікатів у громадських закладах.
Просто запитати про наявність сертифікатів чи перевірити візуальну наявність документів – недостатньо. Уповноважений працівник закладу має на вході до приміщення виміряти термометром температуру відвідувача та зчитати смартфоном QR-код його COVID-сертифікату. Співробітники громадських закладів повинні перевіряти у відвідувачів усі COVID-сертифікати, зчитуючи QR-код мобільним додатком “Дія”.
Якщо у відвідувачів чи співробітників не буде необхідних документів, власника закладу можуть оштрафувати від 34 до 170 тисяч гривень.