8 травня згідно із Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» Україна разом із європейською спільнотою відзначає День пам’яті та примирення.
Цього року Україна вдруге зустріне його в умовах повномасштабної збройної агресії Росії, яка супроводжується жахливими воєнними злочинами з боку російської армії та політично-військового керівництва РФ.
Український інститут національної пам’яті підготував інформаційні матеріали, що пояснюють чому Україна дотримується європейського підходу в меморіалізації подій, героїв і жертв Другої світової війни.
Ми щодня згадуватимемо події того періоду та пояснюватимемо, чому Україна обрала для святкування саме 8 травня, а не 9.
Отже, запроваджуючи пам’ятну дату 8 травня, наша країна прагнула доєднатися до європейської традиції відзначення перемоги у Другій світовій війні, пошанування всіх борців із нацизмом та жертв війни.
Нагадаємо, що війна розпочалася внаслідок домовленостей між двома тоталітарними режимами: націонал-соціалістичним (нацистським) у Німеччині й комуністичним в СРСР.
У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат.
День пам’яті та примирення – символізує не тріумф переможців над переможеними, а застереження – диктатори завжди прагнуть задовольнити імперські амбіції збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією. Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами.
Для українців надзвичайно важливо згадувати та вшановувати подвиг тих, хто боровся з нацизмом і переміг його. Але важливо також вшановувати і жертв війни: остарбайтерів, дітей війни, цивільних, які постраждали від бойових дій та окупації їхніх міст і сіл. Війна – це не лише танки, гармати й масштабні бої. Це – долі, мільйони маленьких і великих людських бід, які тривали роками.
З 2014 року символом памʼяті про Другу світову війну в Україні, як і в Європі, є мак памʼяті. Використовуймо його під час публічних заходів!